Pohybové hry pro děti na doma

POHYBOVÉ AKTIVITY

Chcete, aby se vaše děti vyvíjely správně a zdravě? Zajímá vás, jak hravou formou podpořit jejich pohybové dovednosti a zároveň posílit jejich koordinační schopnosti? Hry pro pohybový rozvoj dětí nejsou jen obyčejnou zábavou, jsou klíčem k otevření dveří do světa, kde se snoubí radost s učením, zdraví s rozvojem a hra s poznáním.

Zajímá-li Vás správný pohybový rozvoj vašich dětí, je důležité si uvědomit, že každé malé tělo je jako unikátní orchestr, kde každý sval hraje svou nezastupitelnou roli. Aby tento orchestr hrál v dokonalé harmonii, potřebuje správného dirigenta - a tím můžete být právě Vy. Pomocí pohybových her a pomůcek podpořte koordinační schopnosti a dovednosti vašich dětí.

ZEM JE LÁVA

Místnost se promění v nebezpečnou krajinu plnou roztaveného magmatu a jediné místo, kam mohou děti bezpečně vstoupit, jsou polštáře nebo jiné předměty rozmístěné po podlaze. Děti musí skákat z polštáře na polštář, aniž by se dotkly lávy – tedy podlahy. Vaše děti se nejen baví, ale zároveň pracují na své rovnováze, koordinaci a celkové obratnosti. Je to jako tanec, kde každý krok musí být pečlivě promyšlen a každý skok přesně načasován.

HRA NA SCHOVÁVANOU

Představte si třeba klasickou hru na schovávanou. Ano, může to být ten nejlepší způsob, jak se zbavit dětí na deset minut a v klidu si dát kávu. Ale co víc? Schovávaná je jako malý bootcamp pro mozky vašich potomků. Musí analyzovat terén, odhadnout nejlepší úkryt a pak se tam dostat tichým, ale rychlým pohybem. To není jen cvičení pro nohy, ale i pro mozkové závity.

ZRCADLO

Představte si, že stojíte před zrcadlem. Každý váš pohyb je věrně napodoben vaším odrazem, ať už je to natažení rukou k nebi nebo malý tanec na špičkách. A teď si představte, že to zrcadlo není skleněná plocha, ale živý, dýchající člověk – vaše dítě, vaše kamarádka, vaši spolužáci. To je podstata hry Zrcadlo, pohybové hry, která rozvíjí koordinaci, pozornost a týmového ducha. Není to jen o napodobování pohybů, ale také o pocitu rytmu a času. Zrcadlo musí být neustále ve střehu, připraveno okamžitě reagovat. Když se role obrátí a zrcadlo se stane vedoucím, můžeme vidět, jak se rozvíjí sebevědomí dětí. Najednou má malé zrcadlo šanci vést a ukázat světu svůj vlastní pohybový příběh a vedoucí se učí, jak být dobrým posluchačem a následovníkem, což je cenná lekce v empatii a spolupráci.

SOCHY

Popis hry "Sochy" je jednoduchý, ale v jednoduchosti tkví jeho krása. Je to hra na pozornost a reakci, kde hráči musí v určitých okamžicích ztuhnout do naprosto nepohnuté pozice. Začíná se s jedním "sochařem", který stojí proti ostatním hráčům, kteří jsou "sochy". Sochař se otočí zády k sochám a zavolá "sochy", čímž dává signál, že může začít jejich tanec. Sochy začnou tancovat, skákat, běhat a vyvádět, ale vždy s očekáváním, že se sochař může kdykoli otočit. A když sochař zavolá "stůj" a otočí se zpět, všechny sochy musí okamžitě znehybnět. Sochař pozorně sleduje, zda některá ze soch neprovede zakázaný pohyb. Pokud ano, tato socha je vyřazena ze hry, nebo se stává novým sochařem – to záleží na pravidlech, které si skupina předem stanoví. Tato hra je nejen zábavná, ale i poučná. Děti se učí ovládat své tělo, zlepšují svou schopnost rychlé reakce a koncentrace.

ZVÍŘÁTKA

V této hře děti napodobují pohyby různých zvířat – skákání jako žabky, plížení jako tygři, dupání jako sloni či běhání jako koně. Tato hra je skvělá nejen pro rozvoj pohybových dovedností, ale také pro poznávání světa zvířat a pro rozvíjení empatie a představivosti.

Nesmíme zapomenout ani na pomůcky, jako jsou například balanční a ortopedické podložky MUFFIK, skákací míče nebo gymnastické žíněnky. Tyto pomůcky jsou jako kouzelné klíče, které odemykají nové možnosti pohybu a posilují nejen svaly, ale i dětskou sebedůvěru. Vyměňte kameny v lávě za ortopedické podložky MUFFIK, postavte na ně dětské sochy nebo zrcadla. Tyto zázračné pomůcky aktivně předcházejí propadlé klenbě, valgózním kotníkům, posilují oslabený střed těla a celý hluboký stabilizační systém.

Všechny tyto hry jsou zábavné, ale co je nejdůležitější, podporují správný pohybový rozvoj vašich dětí.